با ما درارتباط باشید 02166914066  و 09120280401  و 09132165439

0
سبد خرید شما خالی است!

نحوه مطالعه شیمی رتبه های برتر کنکور مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در این مقاله نحوه مطالعه درس شیمی توسط تعدادی از رتبه های برتر کشوری ذکر شده است. امیداست دانش آموزان محترم بتوانند بهترین استفاده را از مصاحبه با رتبه های برتر کنکور در مورد مطالعه درس شیمی ببرند.

 دانش آموزان گمان می کنند که درس شیمی سخت است و رتبۀ خوب آوردن در اين درس، کار غيرممکني است. آن ها می گویند : چگونه ممکن است که در مدت زمان کوتاهي، همه محاسبات سوالات این درس را براي هر سؤال انجام داد و به پاسخ صحيح رسيد.

در سال­ هاي قبل، تعداد زیادی از داوطلبین کنکور سراسری چنين نگاهي نسبت به درس شيمي دارند؛ درسي که در آزمون سراسري براي گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني و علوم تجربي ارائه شده و براي هر دو گروه بالاخص گروه آزمايشي علوم تجربي، با داشتن ضریب 9، اهميت بسيار ویژه ای دارد. داوطلبان بايد بدانند که سؤال‌­هاي دشوار همين درس  را عده‌اي بخوبي پاسخ می دهند و حتي  برخي از داوطلبان به تمامی سؤال‌ات اين درس پاسخ صحيح داده‌اند.

در ادامه تجربه دارندگان درصدهاي بسیار خوب درس شيمي در آزمون‌هاي سراسري چند سال گذشته را خواهید دید.

ممکن است شما از شيوۀ ديگري برای مطالعه درس شیمی بهره ببريد و موفق نيز بشويد و يا با درس شیمی مشکلي نداشته باشيد که در اين صورت، مشخص است که نبايد نحوۀ مطالعۀ خود را تغيير دهيد. شايد شيوۀ مطالعۀ يک رتبۀ برتر، با توجه به مهارت و سطح آمادگي شما، نتواند پاسخگوي نياز شما باشد.

آقای محمد امين روان بخش، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 95، با کسب درصد شيمي 97 :

روش مطالعه شيمي‌ من، مثل مطالعه درس زيست شناسي بود. يعني بشدن توجه اصلي من روي کتاب درسي بود. شيوه کار من نيز اين گونه بود که وقتي دبير شیمی يک فصل را به صورت کامل درس مي­داد، جزوه اي را که به ما داده بود، مي خواندم و نکته‌هاي جزوه مانند مثل فرمول­ ها را وارد کتاب درسي مي‌کردم  و قسمت هاي حفظي کتاب درسي را مشخص مي‌کردم. قصدم از انجام اين کار، یکی شدن منبع مطالعه‌ام و توجه کردن به نکات حفظي بود.

محمد اکبري مقدم، رتبه 109 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 95، با کسب درصد شيمي  100  :

ابتدا کتاب درسي شیمی را مي‌خواندم و سپس تست مي‌زدم. وقتي تست کار می کردم، هم نکاتي را که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم آن نکاتی را که توانسته بودم درست پاسخ دهم،ولی به نظرم سؤالات و نکات مهم و خوبي بودند، يادداشت برداری کرده و بعداً آنها را مجدداً مرور مي‌کردم.

براي محاسبات شيمي، بايد رياضي‌ قوي باشد. من آن قدر تمرين مي‌کردم که با ديدن يک تست، روش حل آن بلافاصله در ذهنم می امد و همچنين واکنش سؤال را کاملاً حفظ بودم تا  وقتم براي اين بخش‌ها تلف نشود. به طور کلي، تمرين زياد، تنها راه آسان شدن سؤالات شيمي است و باعث افزايش سرعت پاسخگويي به تست‌هاي اين درس مي‌شود.

سهند سروري، رتبۀ 9 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 92، با کسب درصد شيمي 100 :

درس شيمي، دو بخش مجزا تقسیم می شود. يکي بخش حفظي و مفهومی شيمي و ديگري بخش تمرين. براي بخش حفظي، بايد متن کتاب، شکل‌ها و در کل هر آنچه را که در کتاب است به طور دقيق مطالعه کرد، تا جايي که به نظر من کتاب شيمي را مثل کتاب ديني بايد خواند و مطالب آن را حفظ کرد. من براي اينکه بتوانم شيمي را خوب حفظ کنم، ابتدا يک بار کتاب را خواندم، بعد يک مجموعه سؤال‌هاي کنکور را زده و بررسي کردم تا ببینم چه چيزهايي را جا انداخته‌ام، و سپس براي بار دوم کتاب را خواندم و نکته‌هاي مهم آن را مشخص کردم. همچنين مطالب مهم آن را خلاصه نويسي کردم. مثلاً فرمول‌هاي مهم را نوشته و يا اگر سؤال جالبي درباره بخشي ديدم، آن را نوشتم و در بين صفحات همان بخش در کتاب گذاشتم تا در مرورهاي بعدي، با يک نگاه به خلاصه‌ها يا سؤال‌هاي جالب، مطلب مورد نظر را به خاطر بياورم.

در بخش تمرين شيمي، مهم­ترين مبحث، استوکيومتري است. به نظر من، اگر داوطلبي روابط استوکيومتري را بلد نباشد، بيشتر از نصف سؤال‌ات تمريني کنکور را در شيمي نمي‌تواند پاسخ دهد. براي فراگيري اين مبحث، لازم است که بسیار تمرين حل کرد و بر آن مسلط شد.

براي ساير مباحث شيمي بايد از حفظ کردن فرمول‌هاي متعدد خودداري کرده و تصور نکنیم که حفظ کردن فرمول‌هاي بسيار، نشانه توانمندي است؛ چون همان طور که پيش از اين گفتم، سر جلسه کنکور، فرمول‌هاي متعدد به ذهن شما نخواهد آمد؛ پس بايد فقط فرمول‌هاي اصلي را حفظ کنيد و مطمئن باشيد که با همين فرمول‌هاي اصلي مي‌توانيد بدون استرس  پاسخگوي سؤال‌هاي کنکور باشيد.

سيد شايان پور مير بابايي، رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 93، با کسب درصد شيمي 97 :

در سال های قبل، آزمون شيمي به خاطر سوالاتش براي بچه‌ها سخت شده است. مسائل اين درس هم از سال سوم شروع مي‌شود. براي همين مساله، من از سال سوم سعي کردم که تسلط علمي لازم را بر مطالب شيمي به دست بياورم و با تست زدن، سرعت عمل هم پيدا کنم؛ اما بيشتر در سال پیش دانشگاهی، سرعت عمل لازم را براي حل کردن مسائل و انجام محاسبات در زمان مقرر برای کنکور به دست آوردم.

محمد استاد محمدي، رتبه 1 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 91، با کسب درصد شيمي  100 :

در درس‌هاي اختصاصي، به نظر خودم بهترين درسي که خواندم، درس شيمي بود. براي درس شيمي، ابتدا کتاب درسی را به صورت کامل مي‌خواندم و تک تک نکته‌های آن را نشان دار مي‌کردم و روي کاغذ مي‌نوشتم و اين کاغذها را تا آخر سال داشتم. من وقتي خلاصه نکات را یادداشت می کردم، احساس مي‌کردم که مطالب کتاب، بيشتر در ذهنم مي‌ماند.

نگين يغمايي، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 93، شيمي 75 درصد:  

کتاب درسي شيمي واقعاً مهم است و همه قسمت‌هاي کتاب، شامل نمودار، عکس و مباحث را بايد فراگرفت. مهارت حل مساله هم خيلي مهم است و بايد توجه داشت که در مسايل شيمي، عددهايي که مي‌دهند، خيلي رند نيستند و تنها کسي مي‌تواند به جواب آخر برسد که سرعت محاسباتي بالایی داشته باشد. همیشه در برنامه روزانه‌ خود حل چند مساله شيمي قرار داشت تا با اعداد سر و کله بزنم و سرعت و مهارتم در اين درس حفظ شود.

محمدرضا وطن‌خواه،رتبه 18 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 94، با کسب درصد شيمي 92 درصد:

من در درس شيمي دفتر نکته‌نويسي و یادداشت برداری داشتم و در دوران جمع‌بندي، نکته‌هاي تست‌هاي کنکور را مرور مي‌کردم. همچنين روش‌هاي سرعتي در ضرب و تقسيم مسايل را در آن مي‌نوشتم. در دوران جمع‌بندي نيز تمرکزم روي اين دفتر و کتاب درسي بود.

معين علا، رتبه 8  گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري94، شيمي 92 درصد:

من بر روي افزایش سرعت و دقتم در حل سؤال‌هاي محاسباتي، کار کردم و مديريت زمان را در دوران جمع‌بندي براي اين درس بطور کامل اجرا کردم.

مهسا دولت‌شاهي،رتبه 4 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 93، با کسب درصد شيمي 91 درصد:

براي جمع‌بندي درس شيمي کنکور، مجموعه سؤال‌های گروه آزمايشي ریاضی در کنکور سراسري را در کنار سؤال‌هاي گروه آزمايشي علوم تجربي در کنکور سراسري هر سال کار کردم. نکات حفظي شيمي را نيز در طول سال خلاصه‌نويسي کرده بودم و نکات مهم تست‌هايي را که در طول سال کار کرده بودم، يادداشت کرده بودم. اين خلاصه نويسي‌ها در دوران جمع‌بندي خيلي به من کمک کرد. در ضمن بعد از هر آزمون آزمايشي به سراغ رفع اشکال آن آزمون مي‌رفتم و در صورت نياز، براي فراگيري بعضي از مباحث، تست های بيشتري تمرین می کردم.

مهدي برخوري مهني، رتبه 60 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 94، با کسب درصد شيمي 90 :

روي مباحثي از شیمی که در آزمون‌هاي آزمايشي مشخص مي‌شد که بر آنها تسلط ندارم، وقت مي‌گذاشتم. چند بار هر سه کتاب را از ابتدا مرور کردم. ضمن آنکه کل مبحث‌هاي حفظي را در يک دفتر نوشته بودم و آنها را مرور مي‌کردم. تست‌هايي را که از ابتدا نشان‌دار کرده بودم، در دوران جمع‌بندي حل و روي افزایش سرعت حل مساله های شیمی نيز کار کردم.

روژان رباني، رتبۀ 7 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 92، با کسب درصد شيمي  93 : 

در آغاز کار مي‌خواستم شيمي را مثل يک درس حفظي بخوانم، اما سؤال‌هاي آزمون سراسري 91 را که ديدم، متوجه شدم که خيلي تحليلي و مفهومی تر شده‌اند. براي همين مساله، اين درس را هم تحليلي خواندم و در صفحات کتاب نيز حاشيه نويسي کردم. شکل‌ها و زير نويس‌ها را هم خيلي دقيق مطالعه کردم و نکته‌هاي تست‌ها را مي‌نوشتم.

علي عجم، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 92، با کسب درصد شيمي 96 :

در حقيقت، درس شيمي زنگ تفريح کنکور برای من بود. سؤال‌هاي شيمي را خيلي روان و با اعتماد به نفس بالا پاسخ می دادم. البته شاهد بودم که بيشتر بچه‌ها بعد از آزمون سراسري، از سؤال‌هاي شيمي نگران بودند تا جايي که خجالت می کشیدم به آنها بگويم که به نظر من سؤال‌هاي شيمي سخت نیست؛ در کل، به نظر من سؤال‌هاي شيمي در آزمون سراسري از يک جريان منطقي و منظم تبعيت مي‌کنند؛ البته چند سال پيش در درس شيمي، از بخش‌هاي خارج از کتاب (از مباحث حذفي کتاب) نيز سؤال طرح شده بود، اما امسال سؤال‌ها منطقي و در حد کتاب درسي بود.

پويا براهيم باستاني، رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 92، با کسب درصد شیمی 94 :

شيمي، درسي متشکل از مباحث حفظی و ياد گرفتني است. بخش يادگرفتني مثل فصل اول، دوم و سوم شيمي سوم را بايد از پايه و به طور دقيق خواند. در ضمن بايد در حل مسايل محاسباتی درس شيمي، که گاها پاسخ آنها اعشاري مي‌شود، دقت کرد. خود من در حل مسايل مشکل داشته و گاها اشتباهات محاسباتي مي‌کردم. خوب است که از همان اول، ماشين حساب  را کنار بگذارید. اما من در اين زمينه تنبل بودم و از ماشين حساب استفاده مي‌کردم. سر جلسه آزمون سراسري، بيشتر با گرد کردن اعداد به جواب تقريبي مي‌رسيدم و زمان زیادی جهت محاسبه دقیق از دست نمی دادم.

معصومه عظيمي ، رتبۀ 6 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 91، شيمي 97 درصد :

بهتر است که ابتدا، متن کتاب درسي را بخوبی مطالعه کنیم و شکل‌ها و حتي زيرنويس‌هاي شکل‌ها را بررسي کنيم. من بعد از مطالعه کامل مباحث درسي، آنها را روي سيستم عصبي ذهني منتقل مي‌کردم و در انتهای کار هم تست کار می کردم.

مسائل محاسباتی شيمي در کنکور بسيار مهم هستند، اما بايد توجه داشته باشيم که حتماً بايد به تمرین تست هایی پرداخت که استاندارد و قوي باشند. در ضمن، خلاصه‌برداري و درست کردن جدول و نمودار درختي را هم برای درس شیمی نبايد فراموش کنيم زيرا بسیار مفيدند و به کسب درصدهاي بالا کمک زيادي مي‌کنند.

*دانش آموزان محترم می توانند جهت مشاهده تدریس برترین اساتید کنکور سراسری در موسسه ونوس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دی وی دی های تدریس شیمی استاد رادمان مهر

همچنین می توانید جهت مشاهده مقالات برترین مشاورین تحصیلی کنکوری موسسه ونوس بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مقالات مشاورین برتر موسسه ونوس

 

دانش آموزان و کنکوری های عزیز می توانند با ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس، از مشاوره تحصیلی رایگان مشاوران برتر ونوس و تخفیف ویژه دی وی دی های آموزشی ونوس بهره مند شوند. جهت ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 

index

جهت عضویت در کانال تلگرام موسسه ونوس، مشاهده نمونه تدریس اساتید ونوس، مشاوره تحصیلی موسسه ونوس و اطلاع کامل از دی وی دی ها و پکیج های آموزشی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

download

همچنین می توانید جهت مشاوره با مشاورین برتر موسسه ونوس جهت موفقیت در کنکور و  امتحانات مدارس با ما تماس بگیرید.

باتشکر از همراهی شما

مشاورین سنجش یک موسسه ونوس

02166914066
09120280401

نظر دادن

لطفا فیلدهای مورد نیاز را پر کنید