با ما درارتباط باشید 02166914066  و 09120280401  و 09132165439

0
سبد خرید شما خالی است!

نحوه مطالعه عربی رتبه های برتر کنکور

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
پنج شنبه, 21 -2664 11:02;

در این مقاله می خواهیم طی مصاحبه ای که با رتبه های برتر کنکور سراسری در مورد کنکور سراسری داشتیم، شما را از تجارب آن ها آشنا کرده تا بتوانید تصمیم گیری بهتری در مورد نحوه مطالعه درس عربی داشته باشید. همچنین در پایان مطالب مقاله ای خدمت شما ارائه می کنیم که نحوه مطالعه درس عربی را بخوبی خدمت شما ارائه می کند.

 جالب است بدانید تنها درسی از داوطلبین که در کنکورهای رياضی، تجربي و هنر در سال چهارم یا همان پیش دانشگاهی تدريس نمي‌شود و در آزمون سراسري از آن سؤال طرح مي‌گردد، درس عربی می باشد. به همین دلیل تعدادی از داوطلبین اين گروه‌های آزمايشی، زمان لازم را برای مطالعه و آماده شدن براي اين درس بسیار مهم و رتبه آور، اختصاص نمي‌دهند و در نتيجه در آزمون سراسري درصد خوبي را کسب نمي‌کنند.

 از سوي ديگر، درس عربی براي داوطلبان کنکور انساني اهميتي بیشتری دارد. دانش‌آموزان علوم انساني در آزمون سراسري، عربي عمومي و اختصاصي داشته و در واقع از اين درس، دو مجموعه سؤال براي داوطلبان علوم انساني طرح مي‌شود.

آنچه مي‌خوانيد، تجربۀ داوطلبان داراي درصدهاي بالا در درس عربی بوده و حکم قطعي در مورد نحوه مطالعه عربی کنکور نيست. به عبارت ديگر، شايد شما از شيوۀ ديگري بهره ببريد و موفق نيز بشويد، و اگر شما با درس مورد نظر مشکلي نداريد، نبايد نحوۀ مطالعۀ خود را تغيير دهيد يا شايد شيوۀ مطالعۀ يک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگي شما، نتواند پاسخگوي نياز شما باشد. در قسمت، به نحوه مطالعۀ درس عربي  از زبان چند رتبۀ برتر مي‌پردازيم. 

محمد امين روان‌بخش، رتبۀ 2 کنکور تجربی سال 95، با کسب درصد عربي 100 :
من متن درس‌هاي کتاب درسي را با دقت مطالعه می کردم. بدلیل اینکه شاکله سؤال‌هاي آزمون سراسري از کتاب درسي است. من همچنین به همین دلیل، لغات آخر کتب عربی را نيز با دقت مي‌خواندم. در کل، چون سال دوم و سوم بخوبی تمرین کرده بودم، براي اين درس وقت زيادي نمي‌گذاشتم و بيشتر برای تست زدن تمرین می کردم.

سيد شايان پور مير بابايي، رتبۀ 1 کنکور تجربی  91 ، با کسب درصد عربي 95 :
به نظر من، درس عربي يک مجموعه قواعد دارد که خواندني است و در ابتدا بايد به اين قواعد مسلط شد و سپس برای تمرین تست اقدام کرد. اين قواعد حتي در مبحث ترجمه هم مهم است. من براي عربي از سال دوم به طور کاملا جدي شروع به مطالعه کردم ولی آمادگی کامل خود را در سال سوم به دست آوردم و سال چهارم بيشتر به تست زدن می پرداختم.

زهره بابايي، رتبۀ  13 کنکور انسانی سال 94، با کسب درصد عربي اختصاصي100 :
من از سال دوم به صورت کاملا جدي درس عربي را براي کنکور سراسری مطالعه کردم. من در ابتدا قواعد عربی را همراه با پيش‌خوانی به صورت کامل در کلاس ياد گرفته و پس از آن تمارین کتاب را به طور کامل، حل کرده و تمام متون درس ها و گزاره‌هاي داخل تمارین را تجزيه و تحليل کرده و اين روند را تا پايان سال آزمون سراسري ادامه دادم و بعد مطالعه کامل کتب عربی، برنامه‌ حجيم و سنگینی براي تست های تمرینی طراحي کردم بطوریکه اکثر کتب تست موجود در بازار را چندین  مرتبه حل کرده بودم. البته کتاب درسي هميشه براي من اولويت داشت و عربي دوران سه ساله دبيرستان من آنقدر نوشته شده و سياه است که قابل خواندن مجدد نيست، و حتي تمام جمله‌هاي جزوۀ دبيرم را تجزيه و تحليل کردم و مجبور شدم که دوباره جزوه‌ جديدي را تهيه کنم.
مجتبي جعفري مسلم، رتبه 138 گروه آزمايشي علوم انسانيآزمون سراسري 93، عربي عمومي 80 درصد و عربي اختصاصي 7/81 درصد :
من در ابتدا قواعد دروس عربی را از روي جزوات يا کتب‌ کمک آموزشی مطالعه کرده و سپس همان قواعد را در دفترجداگانه ای خلاصه نويسي کرده و در نهايت تست زني را شروع مي‌کردم.
تست‌های عربی را در طول روزهای هفته تقسيم می کردم بطوريکه هر روز يک يا نيم ساعت از مطالعه خود را به تست‌زني درس عربي اختصاص مي‌دادم. من همۀ تست‌های عربی را در يک روز تمام نمي‌کردم. زيرا انجام اين عمل، هم باعث خستگي ذهن و زده شدن از درس عربي شده و هم باعث يادگيري ناقص آن درس مي‌شود. اين شيوه که من هر روز در برنامه‌ مطالعاتي‌ خود در تست زني عربي داشتم، باعث مي‌شد که من هر روز قواعد دروس عربی را مرور کرده و با آرامش تمام، تمامی نکات عربی را تحليل کنم و ۹۹ درصد از نکات همان درس را ياد بگيرم و سپس تمام نکات مهمي را که در پاسخنامۀ تشريحي تست‌ها وجود دارد، در دفترچه‌اي جداگانه يادداشت کرده  و اين دفترچه را هميشه همراه خود داشتم و در اوقاتي که داخل ماشين بودم  يا در وقت‌هاي تلف شده، آن نکات را مرور مي‌کردم.
بعد از آنکه همه‌ تست‌های عربی را پاسخ می دادم و بر قواعد دروس عربی مسلط می شدم، اين قواعد و نکته‌هاي آن را روي قرآن کريم تمرين کردم. براي مثال، در مبحث اعلال، فعل‌هاي معتل را از روي قرآن پيدا نموده و نوع فعل معتل و نوع اعلالي را که در آن صورت گرفته است مشخص کردم. اين تمرين و تکرار باعث شد که بيشتر و بيشتر بر مباحث درس عربي مسلط شوم.

علي ولايي، رتبۀ 1 کنکور انسانی 93، با کسب درصد عربي عمومي 89 و درصد عربي اختصاصي 100 :
من در درس عربي پايه‌ ی ضعيفی داشتم و بدلیل علاقه‌ شدیدم به درس عربی، مطالعه آن برايم سخت نبود. هر چند که در درک مطلب عربی کمي مشکل داشتم چون من معتقد هستم که سؤالات اين بخش کمي سليقه‌اي است. در کل، تمام دروس، بخصوص درس‌هاي تفهيمي مثل عربي  يا رياضي، را روز خواني مي‌کردم؛ يعني همان روز که معلم درس مي‌داد، زماني را در خانه براي مطالعه  آن درس عربی اختصاص مي‌دادم.

تارا فرسادفر، رتبۀ 1 کنکور هنر 93، با کسب درصد عربي 100 :
به نظر من، درس عربي با تمرين زياد تست بخوبی تقویت می شود. براي فراگيري خوب درس عربی، ابتدا قواعد آن را مي ­خواندم و بعد با تست زدن، نکته‌ها را در ذهنم تثبيت مي‌کردم. من حتي ترجمه را همراه با تست زدن در ذهنم تثبيت مي­کردم. البته در مبحث درک مطلب درس عربی، تا فروردين مشکل داشتم، اما بعد از تعطيلات نوروزي، وقت زيادي روي درک مطلب گذاشتم و در اين بخش هم مسلط شدم.
نگين يغمايي، رتبۀ 2کنکور ریاضی 93،  با کسب درصد عربي 85 :
من پس از امتحانات نهايي نيز سؤال‌هاي عربي همه آزمون‌هاي سراسري سال‌هاي اخير را حل کردم و هر روز يکی آزمون سراسري عربي را بصورت زمان دار پاسخ می دادم و يک درک مطلب عربی نیز کار مي‌کردم. در طي سال هم با آزمون‌هاي آزمايشي که در آن ها شرکت مي‌کردم، پیش مي‌رفتم.
اميد شمس‌اللهي، رتبۀ 2 کنکور انسانی 93، با کسب درصدهای عربي عمومي 100 و عربي اختصاصي 87 :
سال چهارم هم دبيرمان تمام تست­هاي آزمون‌هاي سراسري و آزاد 10 سال اخير را سر کلاس مي‌آوردند و هر جلسه دو مجموعه کامل تست مي‌زديم و ايشان هر تستي را که مي‌ديدند مشکل است، توضيح مي‌دادند و قواعد عربي مرتبط با آن سؤال را دوره مي‌کردند.

الهام حبيب‌زاده، رتبۀ 4 کنکور انسانی 93، با کسب درصدهای عربي عمومي91 و عربي اختصاصي95 :
تابستان منتهي به سال چهارم، عربي را شروع کردم. ابتدا هر مبحث را مي‌خواندم و سپس براي آن، تست مي‌زدم. از مهرماه به بعد، مطالعه عربي‌ام محدود به گوش دادن در سر کلاس شد و هر دو روز يک بار هم تست مي‌زدم. از بهمن ماه، آزمون‌هاي سراسري عربي چهار گروه آزمايشي ديگر را زدم (فقط تست‌هاي عربي گروه آزمايشي خودم را در اين زمان نزدم)؛ يعني هر روز در مدت 30 دقيقه، دو مجموعه از تست‌هاي عربي را تا آزمون سراسري پاسخ مي‌دادم و تا اسفند ماه همه تست‌ها را زده بودم.

علي عجم، رتبۀ 2  کنکور تجربی 92، با کسب درصد عربی  95 :
مشخص است که اگر سال دوم و سوم را خيلي خوب خوانده باشي، سال چهارم مشکلي نخواهي داشت. من چون به عربي نسبتاً مسلط بودم، اوايل سال چهارم نگاهي گذرا به نکات قواعد عربي کردم و بعد از آن فقط تست مي‌زدم. شايد بتوانم بگويم که از آبان ماه به بعد لاي کتاب عربي را باز نکردم، اما زياد تست مي‌زدم.

روژان رباني، رتبۀ 7 کنکور ریاضی 92، با کسب درصد عربي 96 :
متن کتاب‌ها را به طور کامل تجزيه و ترکيب مي‌کردم. سال چهارم در ابتدا خيلي روي لغت کار نمي‌کردم، اما دو سه ماه آخر، روي لغت وقت گذاشتم. براي تست هم فقط تست‌هاي آزمون سراسري را کار کردم و سراغ کتاب‌هاي کمک آموزشي و تست‌هاي متفرقه نرفتم. به داوطلبان هم پيشنهاد مي‌کنم که اگر در قواعد عربي ضعيف هستند، کل گزينه­هاي سؤال­هاي آزمون سراسري سال‌هاي گذشته را تجزيه و ترکيب کنند. 
دانش آموزان و داوطلبین محترم کنکور سراسری می توانند از طریق لینک زیر مقاله فوق العاده در مورد نحوه مطالعه درس عربی را از طریق لینک زیر دانلود کنند.
همچنبن می توانید از طریق لینک زیر به تدریس های استاد مصطفی آزاده برترین مدرس عربی کنکور کشور در موسسه ونوس دسترسی داشته باشید.

دانش آموزان و کنکوری های عزیز می توانند با ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس، از مشاوره تحصیلی رایگان مشاوران برتر ونوس و تخفیف ویژه دی وی دی های آموزشی ونوس بهره مند شوند. جهت ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 

index

جهت عضویت در کانال تلگرام موسسه ونوس، مشاهده نمونه تدریس اساتید ونوس، مشاوره تحصیلی موسسه ونوس و اطلاع کامل از دی وی دی ها و پکیج های آموزشی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

download

همچنین می توانید جهت مشاوره با مشاورین برتر موسسه ونوس جهت موفقیت در کنکور و  امتحانات مدارس با ما تماس بگیرید.

باتشکر از همراهی شما

مشاورین سنجش یک موسسه ونوس

02166914066
09120280401

نظر دادن

لطفا فیلدهای مورد نیاز را پر کنید