با ما درارتباط باشید 02166914066  و 09120280401  و 09132165439

0
سبد خرید شما خالی است!

مقاله افت تحصیلی دانش آموزان و راهکارهای کنترل و کاهش آن مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

افت تحصیلی عبارت است از کاهش تدریجی ظرفیت یادگیری دانش آموز که پس از یک دوره خوب تحصیلی ظاهر می شود که باعث کاهش نمرات دانش آموز شده و فرد در یادگیری با شکست روبرو می شود. دانش آموزی که با افت تحصیلی مواجه می شود معمولا با علائمی نظیر دست کشیدن ناگهانی از تلاش، عدم رغبت تحصیلی، عدم انجام انباشتگی امور تحصیلی و بازخواست شدن از طرف معلمان و فاصله گرفتن با عوامل آموزشی مدرسه همراه است.

عواملی که منجر به افت تحصیلی دانش آموز می شوند را می توان در چهار دسته عوامل مربوط به دانش آموز، خانواده، مدرسه و جامعه بررسی کرد.

عوامل افت تحصیلی و راهکارها

1   دانش آموزانی که هدف و انگیزه درونی برای خود از تحصیل ندارند و تنها بر حسب عادت و اجبار والدین به مدرسه می روند.

راهکار : اهمیت انتخاب مقصد برای شروع هر سفری و یا رسیدن به موفقیت بر هیچ کسی پوشیده نیست تا از بیهوده روی و اتلاف انرژی جلوگیری شود ؛ به این منظور اهداف با ویژگی های زیر مناسب تر هستند :

گام اول :  هدف باید معیّن و روشن باشد مثلا قبول در رشته خاص در دانشگاه مد نظر

دوم : قابل اندازه‌گیری باشد یعنی چه رتبه ای لازم دارد با چه درصد هایی در کنکور

سوم : دست‌یافتنی باشد به این معنا که اصلا چنین رشته و دانشگاهی وجود داشته باشد.

چهارم : واقع‌بینانه باشد یعنی هدف بر اساس سطح توانایی من باشد و خیلی دور باشد که تلاش زیادی بخواهد.

پنجم : زمانبندی‌ داشته باشید و گام های کوچک برای خود تعریف نمایید.

2   دانش آموزانی که از توانمندی های خود در تحصیل آگاهی ندارند و این باعث نداشتن اعتماد به نفس لازم در فرد می شود.

راهکار : افراد در همه زمینه ها تخصص ندارند اما فردی از همه موفق تر است که در زمینه های بیشتری، بیشترین توانمندی را داراست. پس با شناخت نقاط قوت و ضعف به سمت بهبود موثرتر خود حرکت کنیم.

3  دانش آموزانی که حین مطالعه به امور غیر درسی فکر می کنند و تمرکز حواس کافی ندارند.

راهکار : یادداشت امور غیر درسی در دفترچه یادداشت و برنامه ریزی برای انجام آنان پس از اتمام مطالعه، کنار گذاشتن وسایلی که باعث حواس پرتی می شوند مثل تلفن همراه و... حین مطالعه ؛ از طرفی لازم است که استراحت 10 دقیقه ای در هر یک ساعت مطالعه داشته باشید.

4   دانش آموزانی که کم رو هستند و این امر باعث می شود فرد نتواند از معلم خود سوال بپرسد یا نظر خود را در کلاس مطرح کند.

راهکار : اگر این مشکل را در خود احساس می کنید برای رفع آن لازم است گام هایی را دنبال نمایید.

گام اول : سعی نمایید حداقل یک جمع دو سه نفری از همکلاسی های خود تشکیل دهید یا در سایر جمع های دوستانه شرکت کنید.

گام دوم : سعی نمایید با مطرح کردند موضوعاتی مشترک در جمع صحبت کنید مثلا درباره کلاس بعدی، یا فوتبال دیشب و...

گام سوم : از قضاوت و نوع فکر اطرافیان درباره ی خود هراس نداشته باشید، چون پس از مدت کوتاهی آنها این قضاوت را فراموش خواهند کرد.

گام چهارم : هرگاه دچار تردید شدید زمان هایی را بیاد بیاورید که بخاطر گفته هایتان تشویق شده اید.

5   دانش آموزانی که اعتیاد به شبکه های مجازی، اینترنت و بازی های رایانه ای دارند.

راهکار : سعی کنید اوقات فراغت خود را با ورزش و تفریح های سالم پر کنید. این کار از لحاظ روحی و جسمی شما را قوی می کند و نتیجه آن را پس از مدت کوتاهی در کاهش استفاده زیاد از شبکه های مجازی خواهید دید. سعی کنید فواید امور دیگر نظیر ورزش، تفریح و .... را با شبکه های مجازی مقایسه کنید تا به ارزش این امور و وقت خود پی ببرید و حضور غیر ضروری خود در فضای مجازی را کاهش دهید.

  دانش آموزانی که بصورت پاره وقت اشتغال دارند و زمان کافی برای مطالعه ندارند.

راهکار : استفاده حداکثری از حضور خود در مدرسه در جهت یادگیری و کمک گرفتن از دوستانی که در درس ها

قوی هستند و هر سوال درسی که داشتید را بدون هیچ مشکلی از معلم خود بپرسید تا هیچ نکته درسی برایتان نامفهوم نماند.

7   دانش آموزانی که حین امتحان و شب قبل از امتحان اضطراب زیادی دارند.

راهکار : حدی از اضطراب برای شب امتحان قابل قبول است که دانش آموز را برای درس خواندن تشویق نماید اما اگر از آن میزان بیشتر شود مانع مطالعه شده و نیاز به برنامه ریزی جهت کاهش اضطراب است؛

اولین گام : خود را دست کم نگیرید و برای سخت ترین شرایط ممکن تلاش کنید.

گام دوم : بدانید همه ی اتفاقات بد که فکر می کنید باهم رخ نخواهند داد.

گام سوم : انتظار بیش از حد از توانایی خود نداشته باشید، اما به عملکرد ضعیف از خود هم راضی نباشید.

گام چهارم : از تکنیک های خلاصه نویسی و مرور سریع برای از بین بردن اظطراب فراموشی مطالب فرار استفاده کنید.

     دانش آموزانی که کمالگرا هستند.

راهکار : خصوصیات اخلاقی و رفتاری خود که باعث ویژگی کمالگرایی شده است و مشکلاتی که این خصوصیات برای شما تاکنون بوجود آورده است را یادداشت کرده تا احساس بدی نسبت به آن ها در درون شما بوجود آید و سپس سعی کنید  به مرور زمان این خصوصیات را به مرور زمان حذف کنید.

9   دانش آموزانی که در پایه تحصیلی درسی خاص ضعیف هستند.

راهکار : تقویت پایه دروسی مانند ریاضی و فیزیک در زمان های مرده و همچنین ایام عید نوروز و تابستان و سعی در درک موضوعات درسی به جای حفظ کردن مباحث

1   دانش آموزانی که استرس و خواب ناکافی دارند.

راهکار : با تفکر به موضوع استرس زا سعی نمایید ریشه ی استرس را پیدا نموده و آن را حل نمایید، چون تداوم حالت استرس و بدخوابی بیماری های جسمانی و اختلال در رفتار و ضعف در عملکرد را باعث خواهد شد.

راهکار های دیگر اصلاح تغذیه صحیح، ورزش کردن برای گذر از حالت استرس زا نیز موثر می باشد.

1   دانش آموزانی که درگیر تلقین های درونی منفی در خود توسط خانواده و اطرافیان هستند.

راهکار : ابتدا با تلقین های درونی باید به طور روشن مواجه شد به این معنا که چه میزان با واقعیت مطابقت دارد و جهت جلوگیری از به وقوع پیوستن آن از افکار منفی تلاش نمایید.  پس از آن می توان با افکار منفی که از سوی دیگران مطرح می شود نیز مبارزه نمود و اولین گام مبارزه بی توجهی به رفتارها و گفته های منفی دیگران و تمرکز بر روی هدف خود است. گام های بعدی اثبات رساندن توانایی های خود و رونمایی از موفقیت ها می باشد.

1  دانش آموزانی که برنامه ریزی تحصیلی دقیقی ندارند.

راهکار : مشاوره و کمک گرفتن از  افراد موفق در تحصیل و مشاوران برتر جهت برنامه ریزی انعطاف پذیر و مخصوص  دانش اموز

1  دانش آموزانی که دچار مشکلات خانوادگی هستند. این دسته از افراد معمولا مشکلاتی نظیر اختلافات خانوادگی، طلاق، تنبیه والدین، زندانی بودن والدین، بی تفاوتی والدین، وجود ناپدری یا نامادری، سواد کم والدین، اشتغال مادر خانواده، فقدان مکان مطالعه مناسب و بروز تغییرات منفی در خانواده نظیر اعتیاد، ورشکستگی و ... مواجه هستند.

راهکار : اولین قدم تذکر دادن به افراد خانواده است که خانواده متوجه مشکلات فرزند خود شوند.

دومین قدم سعی در عدم درگیر شدن دانش آموزان با موضوعات اطرافیان و تمام تمرکز و افکار خود را به درس ها اختصاص دادن است. همچنین می توانید در صورت شرایط نا آرام منزل خود برای مطالعه به کتابخانه بروید.
سومین قدم : می توانید با دوستان صمیمی خود درد و دل کنید تا از حمایت آنان بهره مند شده و کمبودهای روحی ناشی از خانواده تا حد کافی جبران شود.

1  دانش آموزانی که با تعداد زیاد آزمون ها، جو عمومی نامناسب کلاس، تنبیه دبیران، فشردگی برنامه آموزشی، تدریس غیر منعطف از سوی دبیران و ناآگاهی دبیران از روش های نوین تدریس مواجه اند که دلهره آنان و کاهش زمان یادگیری عمیق و کاهش کیفیت آموزشی را بهمراه دارد. گاهی تدریس یکطرفه از سوی معلم و وارد نکردن دانش آموز در مباحث کلاس آنان را آزار می دهد.

راهکار : ابتدا به معلم و مسئولین آموزشگاه مشکلات را یاد آوری نموده و در صورت عدم رفع مشکل تدریس می توان با تهیه و مطالعه محتواهای آموزشی و کتاب های کمک درسی توسط برترین اساتید کشوری این مشکلات را پشت سر گذاشت. امروزه که آموزش فراتر از کلاس درسی رفته است و دانش آموزان می توانند به محتواهای آموزشی با کیفیت عالی دسترسی داشته باشند، اینگونه مشکلات کمرنگ تر شده است.

1  دانش آموزانی که در جامعه با مسائلی نظیر پایین بودن ارزش تحصیل در جامعه، عدم ارتباط میان تحصیلات و شغل آینده بدلیل محدودیت های فرصت شغلی، وجود فاصله طبقاتی شامل فقر اقتصادی، فرهنگی و اقتصادی و در تماس بودن با رفتارهای پرخطر جامعه همراه اند.

راهکار : اگر کسی فقیر به دنیا بیاید تقصیر ندارد اما اگر فقیر از دنیا برود خودش مقصر است. جامعه امروز که تمام کارها تخصصی شده و هر فردی در هر زمینه ای بهترین باشد دیگر هیچ نگرانی از بابت درامد نخواهد داشت پس تلاش هایمان باید به سوی بهترین شدن در کارمان باشد.

سعی کنید زندگینامه افراد موفقی که مشکلات زیادی در زمینه های مذکور داشته اند را خوانده و متوجه این امر شوید که چقدر زندگی حال حاضر شما بهتر از آن ها می باشد.

دانش آموزان محترم می توانند فایل پی دی اف این مقاله را در ضمیمه دانلود کنند و برای دوستان خود ارسال کنند.

امید است مطالب مذکور گامی موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان عزیز داشته باشد.

دانش آموزان و کنکوری های عزیز می توانند با ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس، از مشاوره تحصیلی رایگان مشاوران برتر ونوس و تخفیف ویژه دی وی دی های آموزشی ونوس بهره مند شوند. جهت ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 

index

جهت عضویت در کانال تلگرام موسسه ونوس، مشاهده نمونه تدریس اساتید ونوس، مشاوره تحصیلی موسسه ونوس و اطلاع کامل از دی وی دی ها و پکیج های آموزشی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

download

همچنین می توانید جهت مشاوره با مشاورین برتر موسسه ونوس جهت موفقیت در کنکور امتحانات مدارس با ما تماس بگیرید.

باتشکر از همراهی شما

مشاورین سنجش یک موسسه ونوس

02166914066
09120280401

نظر دادن

لطفا فیلدهای مورد نیاز را پر کنید