با ما درارتباط باشید 02166914066  و 09120280401  و 09132165439

0
سبد خرید شما خالی است!

نحوه مطالعه درس فیزیک رتبه های برتر کنکور

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
پنج شنبه, 02 فروردين 777 05:01;

دروس  فيزيک دوران متوسطه براي داوطلبین گروه‌های آزمايشی رياضي و تجربی از اهميت ویژه ای برخوردار است. براي داوطلبین کنکور ریاضی بویژه ضريب اين درس بمنظور پذيرش آنان در  بيشتر رشته‌هاي دانشگاهي، 9 است و تاثیر بسزایی در تراز کل کنکور آن ها دارد. سؤال‌های درس فیزیک در آزمون سراسري، بسياري از اوقات با خلاقيت و نوآوري همراه بوده و هوش بالای داوطلبین را می طلبد. 

در ادامه مطالب تجربه نحوه مطالعه رتبه های برتر کنکور سراسری را در درس فیزیک می بینید. البته ممکن است که شما از روش مطالعاتی ديگري استفاده کنید و موفق نيز بشويد و يا اینکه ممکن است شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشيد که در اين حالت، واضح است که نبايد شیوه مطالعه خود را تغيير دهيد. همچنین ممکن است شيوه مطالعه دارنده يک رتبه برتر بر اساس شرایط شما، نتواند پاسخگوي نياز تحصیلی شما باشد. پس ما به شما توصیه می کنیم به کمک مشاورین تحصیلی مورد اعتماد و مجرب روش مناسب مطالعه مختص خود را بیابید. در ادامه مصاحبه با تعدادی از رتبه های برتر کنکورهای سراسری ریاضی و تجربی را می بینید که در درس فیزیک درصدهای بالایی را کسب کرده اند.


آقای محمد امين روان بخش، رتبۀ 2 کنکور تجربي سال 95، با کسب درصد فيزيک 92 :
من در ابتدا کتب درسی فيزيک را مي‌خواندم و نکات حفظی آن را مشخص مي­ کردم تا براي مرور کردن در آینده کارم راحت باشد. سپس جزوه معلم خود را خوانده و در نهايت به سراغ تست زدن مي­رفتم.  وقتي در تست‌زنی به تسلط کافی  در آن مبحث مي‌رسيدم، خلاصه برداری می­ کردم تا بار ديگر به سراغ جزوه نروم و فقط خلاصه­ های خودم را مطالعه کنم. در واقع تنها منبع من براي مرور خلاصه ­های خودم و نکته‌های حفظی کتاب بود.

خانم سارا همتي، رتبۀ 1 کنکور تجربی سال 94، با کسب فيزيک 78 :
نقطه ضعف من در درس فیزیک، فیزیک سال دوم دبیرستان بود. من تمرين و تست حل نکرده بودم و کاملاً مباحث را فراموش کرده بودم. ولي با تست زدن و مطالعه عميق‌تر و حل مسايل بيشتر، توانستم به تسلط در درس فیزیک و عللخصوص فیزیک سال دوم رسیده، در آن مباحث تست بزنم و کاستي هايم را جبران کنم.
سؤالات سخت و وقت‌گير را معمولاً سعی مي کردم در ابتدای کار به حل آن ها فکر کنم. وقتی به نتيجه نمي رسيدم دور آنها خط مي‌کشيدم و بعد از رسیدن به انتهای سوالات، دوباره به سراغ آن سؤالات علامت زده برمی گشتم. بیشتر اوقات سعی می کردم که متن سؤال را خوب بخوانم. چون گاهی به دليل بی دقتی در خواندن صورت سؤال، نمي‌توانستم پاسخ درست را پيدا کنم.
آرش نصر اصفهاني، رتبۀ 16 کنکور رياضي سال 94، با کسب درصد فيزيک 95 :
من ابتدا بصورت تشريحی درس می خواندم تا اینکه به تسلط کافی در درس‌ها برسم. پس از آن با استفاده از تسلط به دست آمده به روش تشریحی، تست‌های نسبتاً دشوار را حل مي‌کردم. در کل، با حل مسايل تشريحی زیاد که اکثرا سخت‌تر از سؤالات کنکور بودند، در نظر داشتم که به تسلط لازم در درس فيزيک برسم و سپس سعی می کردم با حل تست‌های سخت به شيوه ذهنی و با استفاده از تسلط به دست آمده در مرحلۀ قبل، حل ذهنی را در خودم تثبيت کنم.
سيد شايان پور مير بابايي، رتبۀ 1 کنکور تجربی سال 93،با کسب درصد فيزيک 96 :
برخی از داوطلبین کنکور سراسری برای درس‌های رياضی و فيزيک، کتاب درسی را کنار گذاشته و به جزوه دبير يا کتاب‌های کمک آموزشی وابسته هستند. انجام اين کار، اشتباه بزرگی است. بسیاری از سؤالات آزمون سراسری از تمرين‌های کتاب است و بايد به آن ها توجه کرد.
من برای موفقيت در دروس رياضی و فيزيک، علاوه بر مطالعه دقيق کتاب، تعداد زیادی تست کار می کردم و به اين وسيله، قدرت استدلالم را بالا می بردم.

نگين يغمايی، رتبۀ 2 کنکور ریاضی سال 93، با کسب درصد فيزيک 93 :
به نظر من، حداقل 30 سؤال فيزيک در تمامی ادوار کنکورهای سراسری، تکراری بوده و تعداد 5 سؤال جديد هم در اين ميان پيدا می شود. بخاطر همين مساله، ابتدا بايد به کتاب درسی کاملاً مسلط بود و تمرين‌های هر درس را حل کرد و سپس سراغ تست های تمرینی فیزیک رفت.
برخی از مؤسسات کنکوری و کتب کمک آموزشی کنکوری برای درس فيزيک، فرمول‌های عجيب و غريبی از خودشان نشان می دهند و در واقع برای هر سؤال، يک فرمول ارائه می دهند. داوطلبان کنکوری عزیز بايد بدانند که در جلسه کنکور، اين همه فرمول در خاطرشان نخواهد ماند. در اصل فقط بايد فرمول‌های کتاب را یاد گرفت و با روش‌های متداول، سؤال‌ها را حل کرد.

روژان ربانی، رتبه 7 کنکور ریاضی سال 92، با کسب درصد فيزيک87 :
من در ابتدا کتب درسی فیزیک را می خواندم و بين صفحات مختلف ارتباط برقرار کرده و مطالب را خلاصه‌نويسی مي‌کردم. برخی اوقات تمرين‌های مهم کتاب را در خلاصه‌ها مي‌نوشتم. در واقع آنقدر فيزيک را خوانده بودم که فرمول های آن را کاملاً حفظ شده بودم و براحتی می توانستم تمامی آن ها را با اشاره به مبحث آن برای خود یادداشت کرده و تحلیل کنم. پس از آن سراغ تست‌ها مي‌رفتم و آن ها را به صورت تحليلی بررسی می کردم. گاها کنار هر تست، تحليلی کوتاه می نوشتم. این تحلیل مربوط به این بود که چرا تست مورد نظر با به کار گيری اين راه جواب داد و چرا با راهي که من فکر مي‌کردم صحيح است جواب نداد. به تمرين‌هاي کتاب نيز خيلي مسلّط بودم و متن کتاب را خط به خط مي‌خواندم.

علي عجم، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم تجربي آزمون سراسري 92، فيزيک  100 درصد:
من در سال دوم در درس فيزيک ضعف زیادی داشتم ولی در سال سوم به کمک دبير خوب و مسلط مدرسه‌مان در درس فیزیک 3، که خيلی خوب درس می داد و سؤال‌هاي کنکوری درس فیزیک را کاملاً تجزيه و تحليل مي‌کرد و نکات مهمش را بررسي مي‌کرد، در اين درس پيشرفت کردم و با مطالعه دقيق و تست زدن، اعتماد به نفس خوبي در اين درس پيدا کردم.

سهند سروري، رتبۀ 9 کنکور ریاضی سال 92، با کسب درصد فيزيک 83 :  
سوال های ابتدایی فيزيک در کنکور سراسری، سؤالات مربوط به بردارها می باشد که داوطلبان می توانند با آنچه که از هندسه تحليلی در دوره پیش دانشگاهی فراگرفته‌اند، آن ها را حل کنند. سپس چهار سؤال سينماتيک و پنج سؤال ديناميک مي‌آيد که مربوط به فصل اول و دوم کتاب فيزيک پيش‌دانشگاهی است و به تمرين زیادی نياز دارد تا بتوان به اين سؤال‌ها سريع و درست جواب داد. به نظر من، برای مسلط شدن به اين بخش‌ها بايد سؤال‌ های کتاب و تمرين‌های آخر فصل را به طور دقيق حل کرد. چون ايده اصلی طراحی سؤال‌هاي آزمون سراسري، خيلي از اوقات از همين تمرين‌ها مي‌آيد. بعد از آن بايد تست‌های آزمون سراسری را تمرین کرد تا به تسلط رسيد. در بخش سؤال‌های مربوط به ويژگی های ماده، که از فصل‌های کتاب فيزيک سال دوم است، بايد به متن کتاب کاملاً مسلط بود. در واقع برای اين بخش، تسلط به متن کتاب، مهم‌تر از تست زدن است. البته پس از مطالعه کتاب درسی فیزیک می توان تست‌های آزمون سراسري را تمرین کرد.
براي مبحث ترموديناميک درس فیزیک کنکور، که بسياري از قسمت‌هايش با شيمي مشترک است، بايد به ماشين‌هاي گرمايي کاملاً مسلط بود. قسمت بعد،  مباحث  نور، آينه و شکست نور است. براي فراگرفتن اين قسمت بايد حواسمان باشد که همانند درس گسسته، وقتمان را صرف حفظ کردن تعداد زيادي فرمول نکنيم. چون فرمول‌ها در سر جلسه آزمون سراسری به ياد داوطلب نمي‌آيد. پس لازم است که فقط فرمول‌های اصلي و مبنایی را حفظ کرد و سؤال‌ها را با استفاده از فرمول‌های اصلی حل نمود.
براي مبحث فشار در فیزیک کنکور بايد تست‌های آزمون سراسری را تمرین کرد و براي الکتريسيته جاري و ساکن و مغناطيس بايد کتاب درسی را خيلي دقيق خواند. نوسان، موج و ويژگي‌هاي آن، نياز به تست و تمرين زياد دارد و برای مبحث نوسان بايد فرمول‌ها را خلاصه نويسي کنيم. به نظر من، اگر نوسان را خوب ياد بگيريم، موج مکانيکي، موج و ويژگی هايش را نيز بخوبی یاد گرفته و در اینصورت می توان پنج سؤال نوسان و چهار سؤال موج را در آزمون سراسری پاسخ داد.
مباحث مدل اتمی، ساختار حالت جامد و حالت هسته، بخش حجيمی از فيزيک را به خود اختصاص مي‌دهند و بايد اين مباحث را از روی کتاب درسی خواند و مفاهيم آن را فراگرفت. اين مباحث، شباهت زيادي به شيمي دارد.

پويان مينايي، رتبۀ 4 کنکور ریاضی سال 92، با کسب درصد فيزيک 88 :
من در درس فيزيک، جلوتر از کلاس درسی فیزیک و معلم خود بودم. من دوست داشتم که خودخوان باشم و خودم را براي حضور در کلاس‌هاي دانشگاه تقويت کنم. در ضمن، تست هم زياد تمرین می کردم. شايد سال سوم فقط چهار هزار تست فيزيک کتاب سال سوم را حل کردم. براي همين، پيدا کردن اصول مطالعه و تست زنی فيزيک برايم آسان شده بود و توانستم در سال چهارم، خودم جلوتر از کلاس، اين درس را مطالعه کنم. البته لازم است بگويم با اينکه به اين درس مسلط بودم، در روزهای واپسین مانده به کنکور، در چند مبحث فيزيک مشکل پيدا کردم، اما مشکلاتم را با دبیر خود مطرح کرده و به کمک ايشان توانستم آنها را حل کنم.

فرزين واحدي، رتبه 7 کنکور تجربی سال 91، با کسب درصد فيزيک 100 :

من بعد از اينکه کاملاً مطالب فیزیک را در کلاس ياد مي‌گرفتم، ابتدا يک بار جزوه معلم را مرور کرده و سپس سراغ کتاب درسی فیزیک مي‌رفتم. این کار به این دلیل بود که برخی از نکات در جزوه فیزیک نبود، ولي در کتاب بود.  من در نهايت تست های تمرینی کار می کردم. من حتي براي مرور و امتحان هم تست مي‌زدم. به نظرم، يکي از دلايل موفقيتم در درس فيزيک همين بود که براي آزمون سراسري خيلي تست زدم؛ شايد بيشتر از 10 هزار تست زدم. 

دانش آموزان و داوطلبین محترم کنکور سراسری می توانند جهت مشاهده محصولات آموزشی اساتید برتر کشوری موسسه ونوس در درس فیزیک بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

دی وی دی های فیزیک سال های دوم، سوم و پیش دانشگاهی مهندس یحیوی در موسسه ونوس

 

دانش آموزان و کنکوری های عزیز می توانند با ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس، از مشاوره تحصیلی رایگان مشاوران برتر ونوس و تخفیف ویژه دی وی دی های آموزشی ونوس بهره مند شوند. جهت ثبت نام در ربات تلگرامی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 

index

جهت عضویت در کانال تلگرام موسسه ونوس، مشاهده نمونه تدریس اساتید ونوس، مشاوره تحصیلی موسسه ونوس و اطلاع کامل از دی وی دی ها و پکیج های آموزشی موسسه ونوس بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

download

همچنین می توانید جهت مشاوره با مشاورین برتر موسسه ونوس جهت موفقیت در کنکور و  امتحانات مدارس با ما تماس بگیرید.

باتشکر از همراهی شما

مشاورین سنجش یک موسسه ونوس

02166914066
09120280401

نظر دادن

لطفا فیلدهای مورد نیاز را پر کنید